O nas

Historia

Stowarzyszenie Miłośników Szczypiorniaka (SMS) zostało założone 4 listopada 2009 r. Głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Andrzej Szyszko (późniejszy prezes stowarzyszenia) oraz Sławomir Murawski. Celem stowarzyszenia była organizacja współzawodnictwa sportowego oraz popularyzacja i rozwój piłki ręcznej w Bartoszycach.

Piłka ręczna w latach 90-tych była na bardzo wysokim poziomie, a ówczesna drużyna odnosiła sukcesy w II lidze. Członkami stowarzyszenia zostali zawodnicy amatorzy, którzy w latach wcześniejszych reprezentowali nasze miasto w rozgrywkach drugoligowych. Z czasem stowarzyszenie znacznie się powiększyło, a do drużyny dołączyła wiele osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z piłką ręczną. Drużyna odnosiła sukcesy w turniejach ogólnopolskich, jak i zagranicznych.

W 2009 r. drużyna zmieniła nazwą na BSMS (Bartoszyckie Stowarzyszenie Miłośników Szczypiorniaka), a jego prezesem został Ireneusz Łonczyński. Stowarzyszenie nawiązało współpracę z drużynami z Litwy, Rosji, Białorusi oraz Niemiec. W 2014 r. drużyna zadebiutowała w rozgrywkach Pucharu Polski. Zorganizowano wiele międzynarodowych turniejów, a piłka ręczna w Bartoszycach zyskała na popularności, co przyczyniło się do utworzenia drugoligowej drużyny. 

Działalność

Nasze Stowarzyszenie działa nieodpłatnie m.in. poprzez:
1. Prowadzenie działalności sportowej jako klub sportowy w rozumieniu ustawy o kulturze fizycznej, w tym uczestniczenie w rozgrywkach sportowych, oraz tworzenie sekcji sportowych.
2. Promowanie Bartoszyckiego Stowarzyszenia Miłośników Szczypiorniaka w kraju i za granica.
3. Rozwijanie i propagowanie idei czynnego kibicowania, inicjatyw, postaw i działań sprzyjających integracji sympatyków piłkarzy ręcznych stowarzyszenia.
4. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, w tym popularyzacja, rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego piłki ręcznej na swoim terenie.
5. Organizowanie współzawodnictwa sportowego w piłce ręcznej.
6. Popularyzowanie i działanie na rzecz rozwoju wszelkich form piłki ręcznej.
7. Upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
8. Propagowanie i inicjowanie programów na rzecz ochrony zdrowia dzieci i dorosłych.
9. Organizowanie i prowadzenie programów profilaktycznych, sportowych, integracyjnych w szczególności dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza w środowiskach zagrożonych narkomania, alkoholizmem i innymi uzależnieniami oraz wykluczeniem społecznym.
10. Wspieranie inicjatyw społecznych i samorządowych, mających na celu ochronne przed wpływem zjawisk patologicznych.
11. Promocja zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu.
12. Promowanie miasta Bartoszyce poza jego granicami oraz tworzenie pozytywnego wizerunku miasta, krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.
13. Aktywizacja społeczna i fizyczna osób starszych.

Bartoszyckie Stowarzyszenie Miłośników Szczypiorniaka jest organizatorem współorganizatorem wielu przedsięwzięć sportowych związanych z piłką ręczną w Bartoszycach. W 2021 roku odbędzie się już 7. edycja Memoriału Andrzeja Szyszko w Piłkę Ręczną. Dotychczas w tym corocznym wydarzeniu udział wzięło kilkanaście zespół piłki ręcznej z kraju i zagranicy. 

Wiosną 2021 r. współorganizowaliśmy jedno z większych wydarzeń sportowych na terenie naszego miasta jakim była 1/4 Finału Mistrzostw Polski Juniorów w Piłce Ręcznej.